Archiwizacja baz danych - jak ją wykonywać

 

W branży IT istnieje powiedzenie u użytkownikach, którzy wykonują archiwizacje swoich danych , oraz tych którzy dopiero będą je robić (np. po utracie danych).

Archiwizacja baz danych jest bardzo ważna ze względu na kilka powodów:
1. Umożliwia odtworzenie danych w przypadku awarii systemu, ataku hakerskiego lub przypadkowego usunięcia danych.

2. Może być wymagana ze względu na przepisy prawa, które nakazują przechowywanie danych przez określony okres czasu.

3. Archiwizacja danych może pomóc w analizie i planowaniu biznesowym poprzez udostępnienie historycznych danych do celów analitycznych.

Istnieją różne sposoby i miejsca, gdzie można archiwizować dane, w zależności od potrzeb i charakterystyki danych. Oto kilka z nich:

1. Lokalne kopie zapasowe - można wykonać lokalne kopie zapasowe baz danych na nośnikach, takich jak dyski zewnętrzne, pamięć USB. Taka kopia może być przechowywana na miejscu lub w bezpiecznej lokalizacji.

2. Kopie danych w chmurze - wiele firm decyduje się na przechowywanie kopii zapasowych w chmurze. Usługi takie oferują wysoką dostępność i trwałość danych, a także umożliwiają łatwe przywracanie danych w razie potrzeby.

3. Dyski sieciowe - można przechowywać kopie zapasowe na dyskach sieciowych, które są połączone z siecią firmową. Takie dyski mogą być przechowywane na miejscu lub w zewnętrznym centrum danych.

4. Zewnętrzne firmy zajmujące się archiwizacją - można również skorzystać z usług zewnętrznych firm zajmujących się archiwizacją danych. Takie firmy oferują różne rozwiązania, w tym zarówno przechowywanie kopii zapasowych, jak i usługi archiwizacyjne.

Bardzo ważne jest wykorzystywanie kilku sposobów archiwizacji jednocześnie, ponieważ zwiększa to bezpieczeństwo przechowywanych danych. W przypadku awarii jednego z urządzeń lub usług, dane będą dostępne na innych urządzeniach lub w innych miejscach.

Przykładowo, równoczesne wykorzystywanie ftp i dysku zewnętrznego do archiwizacji baz danych pozwoli na przechowywanie danych na zdalnym serwerze oraz na nośniku fizycznym, co zapewni ochronę przed utratą danych z powodu awarii jednego z tych urządzeń lub usług.

Ważne jest, aby wybrać sposób archiwizacji baz danych odpowiedni do konkretnych potrzeb firmy. Należy wziąć pod uwagę takie kwestie, jak rodzaj danych, które chcemy archiwizować, ich objętość, czas przechowywania, wymagania prawne, koszty oraz dostępność danych w razie potrzeby. Bezpieczeństwo danych oraz możliwość ich łatwego przywrócenia w razie potrzeby powinny być priorytetem przy wyborze sposobu archiwizacji danych.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowych wyjaśnień prosimy o kontakt.

tel. 22 741-23-85
email: prokas@prokas.com.pl